Yarışma Hakkında
RKY YARIŞMA

İlki 2014 yılında hayata geçen, Rüştü Kazım Yücelen Resim, Şiir, ve Öykü Yarışması; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yapmış merhum devlet büyüğümüz Rüştü Kazım Yücelen’ in anısını yaşatmak, sanatı ve girişimciliği desteklemek adına Yücelen Şirketler Grubu tarafından yürütülen bir sosyal sorumluluk organizasyonudur.
Gelenekselleşen yarışmada anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde, 3 farklı kategoride yarışan çocuklar, yeteneklerini keşfederken verilen destek ile sanat alanlarına yönlendiriliyor. 2014 yılından bu yana devam eden organizasyonun her yıl gelişerek büyümesi, ülke çapında bir yarışma olması hedeflenmektedir.

Resim, Şiir ve Öykü kategorilerinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine destek olan yarışma, öğrencileri sanat alanlarına teşvik etmekte ve bu alanlarda kendilerini geliştirmelerine vesile olmayı amaçlamaktadır.

YÜCELEN GRUP KİMDİR

Yücelen Grup’un temelleri, 1972 yılında Rüştü Kazım Yücelen tarafından Mersin’de atılmıştır. Akaryakıt istasyonu işletmeciliğiyle ticari hayatına başlayan firma, bugün alt şirket gruplarıyla birlikte satış/dağıtım, akaryakıt, lojistik, gıda, bilişim ve filo kiralama sektörlerinde hizmet vermektedir. Ticari başarılarla dolu 45 yıllık geçmişiyle Yücelen Grup, bugün Türkiye’nin önde gelen şirket grupları arasında yer almaktadır.
Bulunduğu sektörlerde daima lider ve söz sahibi olma vizyonuyla hareket eden Yücelen Grup, müşteri odaklı kalite hizmet anlayışıyla hızla büyüyerek pazar payını artırmaya devam etmektedir.

Yurt içi yatırımlarının yanında yurt dışında da güvenilir ve ilkeli ticaret anlayışını sürdüren Yücelen Grup, Ali Yücelen önderliğinde büyük bir yatırıma ortak olmuş. Dürüst, ilkeli ve kârlılığın önünde itibarlı olmanın geldiği, gelecek nesillere maddi değil manevi bir miras bırakabilecek, bünyesindeki tüm çalışanları ile aile olmayı başarabilmiş bir yapı ile bulunduğu her sektörde en iyi olmayı amaçlamaktadır. Yücelen Grup; ticaretin dışında sosyal sorumluluk projeleriyle de geleceğe yatırım yapmaktadır. Her yıl Rüştü Kazım Yücelen anısına düzenlenen resim, şiir, öykü ve yaratıcılık yarışmasıyla Mersin’de bilimi ve sanatı destekleyerek gençlerin gelişimine katkı sağlamaktadır.
Faaliyet gösterdiği sektörlerin lider kuruluşu olarak hizmet veren Yücelen Grup; İlkin Dağıtım, Fikret Petrol, Kaf Marine Denizcik, Liner Lojistik, Çözümtürk Enerji, Anemos Enerji ve STYX Yazılım alt şirketleriyle yurt içi ve yurt dışında hizmetlerini başarıyla sürdürmektedir.

RÜŞTÜ KAZIM YÜCELEN KİMDİR

Mersin’in Anamur ilçesinde 1948 yılında doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Anamur ve Mersin’de geçirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra memleketi Anamur’a dönüş yaptı ve serbest muhasebeciliğe başladı. Bir süre serbest ticaret yaptıktan sonra kendi kurduğu ‘Yücelen Ticaret Kolektif Şirketi’ ile akaryakıt sektörüne adım attı.
1983 yılında siyasete atıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 17, 18, 19, 20 ve 21. Dönem Mersin Milletvekilliği görevlerini yürüttü. Milletvekilliği yaptığı dönem içerisinde; 48. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 55. Hükümet Devlet Bakanlığı, İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı, 57. Hükümet Devlet Bakanlığı ve yine 57. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu.

1948 -